Pytania i odpowiedzi z księgowości dla początkujących biznesmenów!

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadząc własną działalność gospodarczą trzeba mierzyć się z różnymi problemami związanymi z prowadzeniem firmy. Jednym z nich z pewnością jest księgowość dla wielu osób będąca istną zmorą. O czym powinno się pamiętać i na co zwracać uwagę?

Gdzie szukać odpowiedzi na pytania o księgowość?

Księgowość – ważna część, jeżeli nie najważniejsza każdego przedsiębiorstwa. Rozliczanie się firmy z podatków, wynagrodzeń, opłaty na ZUS i tak dalej. To oczywiste, że księgowość na każdym kroku stawia wiele pytań, dlatego warto doczytać w różnych artykułach informacji na tematy, które w naszym przypadku są rzeczami niezbędnymi do prawidłowego kierowania firmą. Dobra księgowa czy biuro rachunkowe to jedno, ale warto również samemu zasięgnąć wiedzy, bo to zawsze się przydaje.

Jak rozliczać się z ZUS-em?

Jest to jedno z najbardziej podstawowych pytań, jakie zadają sobie młodzi przedsiębiorcy, dopiero wchodzący na rynek. Warto pamiętać o tym, że ZUS posiada ulgi w postaci niższych składek dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą i jest ona przyznawana na okres dwóch lat od momentu rozpoczęcia działalności. Trzeba ustalić kwotę rocznego limitu składek emerytalno-rentowych, a w przypadku początkujących biznesmenów jest ona niższa i wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia. Aby jednak było to możliwe, trzeba spełniać kilka warunków, jak to, że w ostatnich 60 miesiącach nie prowadzili oni żadnej innej działalności.

Jak się rozliczać – miesięcznie czy kwartalnie?

Jest to ważne pytanie, ponieważ można się z nim spotkać już podczas rejestracji firmy. Trzeba wybrać okres rozliczeń tak, by nie obciążała firmy zbytnio pod względem kosztów. W przypadku, gdy jesteśmy systematyczni i planujemy z wyprzedzeniem, okres kwartalny będzie dobrym wyborem, jeżeli z kolei mamy kłopoty z opanowaniem finansów, wtedy lepiej robić to co miesiąc. Wybór zależy od nas i od tego, jak jesteśmy w stanie zarządzać pieniędzmi tak, by starczało na opłacanie podatków.

Księgowość samodzielna czy z biurem rachunkowym?

Wielu przedsiębiorców wybiera początkowo samodzielną księgowość wychodząc z założenia, że tak będzie taniej i lepiej. Jeżeli jesteśmy w stanie sami się rozliczać i znamy się na księgowości oraz będziemy znajdowali czas zarówno na prowadzenie firmy, jak i jej rozliczanie, wówczas możemy robić to samodzielnie. Ta metoda sprawdza się jednak tylko w małych, jednoosobowych firmach, przy większych będzie już potrzebna pomoc biura rachunkowego, a przy okazji, będziemy mogli skupić się na innych sprawach niż tylko opłaty i rozliczenia.

Jaki rodzaj podatku wybrać?

Do wyboru mamy kilka rodzajów podatków, a są nimi podatek dochodowy, gdzie płaci się od tego, ile wyniesie nasz dochód, a także podatek w formie ryczałtu, innymi słowy polega on na płaceniu procentu od przychodów. Przy podatku dochodowym stosuje się zasady ogólne ze skalą podatkową 18% i 32% lub podatek liniowy 19%. Gdy ma się jednak mało kosztów ryczałt jest lepszym wyborem. Zanim jednak podejmie się odpowiedniego wyboru trzeba określić jaki rodzaj działalności będziemy prowadzić – ryczałt nie obejmuje wszystkich rodzajów działalności oraz tych powyżej 150 tys. euro przychodów.

To tylko kilka z wielu pytań, jakie początkujący przedsiębiorca musi sobie zadać, często jeszcze zanim na dobre rozpocznie swoją działalność. Lepiej więc zgłębić wiedzę związaną z księgowością, ponieważ jest to niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszej firmy.

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...

jeden komentarz dla “Pytania i odpowiedzi z księgowości dla początkujących biznesmenów!

  1. klient swojej księgowej :) says:

    księgowość dla początkujących czy już doświadczonych biznesmenów zdecydowanie polecam ZAWSZE zlecić do zewnętrznej księgowości lub księgowej z licencją, po co się martwić, pomijając odpoweidzialność to czas jest też zaoszczędzony i można coś innego zrobić => nie warto samemu prowadzić księgowości wg mnie

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *