Alkomat, jak każde urządzenie elektroniczne, ma prawo się uszkodzić. Dlatego należy systematycznie kontrolować jego stan i poddawać go regularnej kalibracji. O tym, jak często powinniśmy oddawać alkomat do serwisu, a także ile kosztuje taka usługa, opowiemy w poniższym artykule.
- Kalibracja alkomatu – po co?
- Jak często kalibrować alkomat?
- Skąd wiadomo, że trzeba skalibrować alkomat?
- Ile kosztuje kalibracja alkomatu?
Kalibracja alkomatu – po co?
Po co właściwie kalibrować alkomat? Każdy tester trzeźwości, czyli alkomat, posiada swoje „serce”, tzw. sensor. Częste, a także nieodpowiednie używanie alkomatu prowadzi do roztrojenia tego czujnika. A co za tym idzie, alkomat zaczyna pokazywać nieprawidłowe wyniki. Dlatego od czasu do czasu należy zadbać o kalibrację, czyli zestrajanie oprogramowania z sensorem alkomatu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze urządzenie, mierzące poziom zawartości alkoholu we krwi, wskaże prawidłowy wynik.
Jak często kalibrować alkomat?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie. Częstotliwość kalibracji zależy od kilku czynników: rodzaju sensora, warunków przechowywania alkomatu i częstotliwości jego używania. Dlatego kalibracja alkomatu powinna być wykonywana w profesjonalnym serwisie (np. lucann.pl), gdzie doświadczeni pracownicy ustawią oprogramowanie tak, aby dokładnie wskazywało zawartość alkoholu.
W przybliżeniu można powiedzieć, że kalibrację alkomatu powinno się przeprowadzić po wykonaniu od 100 do 1500 pomiarów, albo co 6 lub 12 miesięcy. Ponadto niektóre modele nieco ułatwiają te zadanie i wyświetlają całkowitą ilość przeprowadzonych pomiarów lub komunikat wskazujący na konieczność kalibracji.
Skąd wiadomo, że trzeba skalibrować alkomat?
Co jeszcze wskazuje na to, że alkomat wymaga kalibracji? Przede wszystkim alkomat musimy oddać do serwisu, gdy po wykonaniu badania osoby niespożywającej alkoholu wynik jest inny niż 0,00‰. A także odwrotnie, czyli wtedy, gdy po wykonaniu badania osoby, która spożyła alkohol wynik wynosi 0,00‰. Kalibrować alkomat powinniśmy zawsze, gdy nie jesteśmy pewni jego wskazań. Serwisowanie jest zalecane również wtedy, gdy wykonywano badania bezpośrednio po spożyciu alkoholu (nie czekając 30 minut). A także w przypadku, gdy alkomat przez dłuższy czas był przechowywany w temperaturach innych niż te podane w instrukcji.
Ile kosztuje kalibracja alkomatu?
Jeżeli nasz alkomat będzie użytkowany zgodnie z zasadami opisanymi w instrukcji obsługi, to koszt jego kalibracji nie powinien być zbyt wysoki. Pamiętajmy także, że w każdym momencie możemy sprawdzić działanie alkomatu w serwisie i taka diagnostyka często jest darmowa.
Z kolei ceny kalibracji alkomatów półprzewodnikowych najczęściej zaczynają się od około 30 złotych, a elektrochemicznych od 60 złotych. Natomiast, jeżeli serwis stwierdzi potrzebę wymiany sensora półprzewodnikowego, to powinniśmy liczyć się z kosztami co najmniej 100 złotych. Jeszcze więcej możemy zapłacić za wymianę sensora elektrochemicznego.