Nietolerancja laktozy jest efektem ograniczenia lub braku aktywności enzymu rozkładającego cukier mleczny do glukozy i galaktozy oraz zaburzeniami jego wchłaniania. Enzym ten nazwa się laktazą i występuję wyłącznie u ssaków. Do podstawowych objawów wskazujących na nietolerancję laktozy zalicza się bóle brzucha i wzdęcia.
Objawy nietolerancji laktozy
Następstwem nietolerancji laktozy jest zablokowanie tego składnika przez organizm – nie może on przejść do naczyń krwionośnych przez ścianę jelit. Pozostaje więc w jelitach i doprowadza do zatrzymania wody. Podczas przechodzenia do jelita grubego laktoza jest poddawana działaniu bakterii jelitowych i ulega beztlenowej fermentacji. Prowadzi to do powstania kwasów organicznych i nadmiernej ilości gazów, a zwłaszcza dwutlenku węgla, metanu i wodoru. Mają one drażniące działanie na błonę śluzową jelit.
Nasilenie objawów jest różne – zależą ono od tego, ile laktazy uda się wytworzyć organizmowi. Najczęstsze symptomy wskazujące na nietolerancję laktozy to:
- wzdęcia i gazy,
- skurcze żołądka,
- kurczowe bóle brzucha (kolki),
- nudności i wymioty,
- odgłosy „przelewania się” w brzuchu,
- biegunka,
- zmiany skórne.
Jaką dietę stosować przy nietolerancji laktozy?
Przy nietolerancji laktozy konieczna jest eliminacja z diety mleka oraz jego przetworów, czyli świeżego mleka i śmietany, majonezu, maślanki, deserów na bazie mleka oraz innych produktów spożywczych zawierających mleko. Należy pamiętać, że nietolerancja laktozy dotyczy nie tylko mleka krowiego, ale również ludzkiego. Większość osób z nietolerancją laktozy doskonale toleruje jogurty, kefiry i kwaśne mleko. Do diety należy wprowadzić produkty zawierające dużo wapnia, czyli ryby (przede wszystkim szprotki), warzywa strączkowe, żółtka jaj, orzechy i migdały.
Oprócz tego warto stosować probiotyki zawierające szczepy bakterii kwasu mlekowego. Działają one podobnie jak laktaza – mają zdolność fermentacji zarówno laktozy, jak i galaktozy. Korzyścią z przyjmowania probiotyków jest nie tylko zmniejszenie objawów nietolerancji laktozy, ale również wzmocnienie układu immunologicznego organizmu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie latopic.pl.