Opłatomat, co to jest i dlaczego z latami popularniejszy?

Opłatomaty – jakie jest zastosowanie tych urządzeń? Co sprawia, że coraz częściej możemy się z nimi spotkać? Co one nam zapewniają?

Czym jest opłatomat?

Opłatomat to samoobsługowe urządzenie, które pozwala nam dokonywać opłat i wpłat za rozmaite produkty i usługi. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zatem zapłacić bez konieczności pośrednictwa – nie trzeba tu nikomu przekazywać pieniędzy z rąk do rąk.

Za co właściwie możemy zapłacić korzystając z opłatomatu? Możliwości jest tutaj wiele, ale najczęściej urządzenia tego rodzaju znajdują zastosowanie w urzędach. Pozwalają zapłacić podatek albo za określoną usługę, na przykład wydanie jakiegoś dokumentu (dowodu osobistego, prawa jazdy etc.).

Oczywiście, jak już powiedzieliśmy, nie tylko w urzędach opłatomaty znajdują swoje zastosowanie. Korzystają z nich także sieci handlowe oraz banki i inne instytucje płatnicze. Można z ich pomocą wnieść opłaty skarbowe, podatkowe, za odpady, komunikację – to tylko część opcji. Niektóre modele opłatomatów mają dodatkowo moduły przyjmowania dokumentów, dzięki czemu można z ich pomocą wysyłać rozmaite wnioski, umowy i dokumenty innego rodzaju.

Jak działa opłatomat?

Jak zbudowany jest opłatomat i jakie posiada funkcje, możemy zobaczyć na przykładzie modelu zaprezentowanego na http://www.mera-systemy.pl/oplatomat – jak widać, urządzenie takie zapewnia nam różnorodne możliwości. Opłat można dokonywać bezgotówkowo, ale dla tradycjonalistów jest też odrębny moduł, który przyjmuje gotówkę.

Urządzenia tego typu dla wygody użytkownika posiadają ekran dotykowy, ale nierzadko dodatkowo mają też klawiaturę. W dobrych opłatomatach zatroszczono się o to, by obsługa była jak najbardziej intuicyjna, tak abyśmy nie musieli niepotrzebnie tracić czasu, próbując rozpracować, jak urządzenie działa. Oczywiście ważne jest też, aby maszyna była wytrzymała i odporna – skoro będzie stać tam, gdzie przewijać się będą tłumy ludzi, a pewnie nie wszyscy będą się z nią starali delikatnie obchodzić.

Jakie zalety mają opłatomaty?

Największe korzyści korzystania z opłatomatów to wygoda użytkowania i oszczędność czasu. Nie ulega wątpliwości, że za ich sprawą da się dokonać wpłaty szybko i sprawnie, bez podpisywania sterty dokumentów i innych formalności. Jeżeli dzięki temu rozwiązaniu z naszych urzędów znikną kolejki, chyba nikt się nie pogniewa. Każdy, kto musiał kiedyś stać w takiej niekończącej się kolejce, po to tylko, żeby załatwić swoją sprawę w urzędzie, zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie niesie ze sobą usprawnienie pracy tych instytucji.

Inną zaletą jest bezpieczeństwo naszych środków finansowych. Ponieważ opłatomaty umożliwiają nam opłatę bezgotówkową, nie musimy tracić czasu na poszukiwanie bankomatu, ani – tu właśnie pojawia się wspomniana kwestia bezpieczeństwa – nosić przy sobie dużej gotówki.

Może też się okazać, że dzięki tym urządzeniom… zapłacimy trochę mniej. Przy takim sposobie uiszczania należności od wpłacających nie są pobierane żadne prowizje, zatem oczywiście ogólne koszty są niższe. Jak zatem widać, mamy tu do czynienia z oszczędnością nie tylko czasu ale i pieniędzy.

No votes yet.
Please wait...

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych. Wymagane pola oznaczone są znakiem *