Wiertła to jedne z bardziej powszechnych elementów wyposażenia wielu różnych warsztatów, zarówno tych domowych, jak i bardziej profesjonalnych. W zależności od materiału czy rodzaju wykonanej pracy wykorzystuje się inne typy wierteł. Jakie są popularne rodzaje wierteł do metali i kiedy się je stosuje?
- Jak zbudowane jest wiertło?
- Jakie rodzaje wierteł można wyróżnić?
- Podział wierteł do metalu ze względu na materiał wykonania
- Podział wierteł do metalu ze względu na typy otworów
Jak zbudowane jest wiertło?
Budowa wiertła pozwala mu na wykonywanie otworów o wyznaczonych parametrach. Nie jest to szczególnie skomplikowane, jako że dzieli się dokładnie na dwie części, czyli roboczą oraz chwytową. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za całą pracę wiertła i wyposażona jest w specjalny rowek wiórowy. Część chwytowa to ta, którą mocuje się do urządzenia, np. wiertarki, co umożliwia zachowanie stabilnej pozycji.
Jakie rodzaje wierteł można wyróżnić?
Wiertła można podzielić ze względu na budowę, a także ze względu na zastosowanie. Pierwsza klasyfikacja dotyczy trzech głównych typów wierteł, czyli: krętych, płaskich oraz spiralnych. Każde z nich używa się rzecz jasna do innych celów i dają one inne efekty. Drugi podział to nic innego, jak typ materiału, na którym wiertło może pracować, a wyróżnia się takie do drewna, metalu oraz betonu. My rzecz jasna przyjrzymy się grupie przeznaczonej do zastosowania w metalu.
Podział wierteł do metalu ze względu na materiał wykonania
Wiertła do metalu mogą być wykonane z trzech typów materiałów, czyli stali szybkoschnącej HSS, tytanu oraz kobaltu. To oczywiście sprawia, że ich możliwości i zastosowanie między sobą się różnią.
Wiertła do metalu ze stali szybkoschnącej HSS to jedno z popularniejszych wyborów, jako że charakteryzują się znacznie niższą ceną. Zazwyczaj stosuje się je przy metalach stali stopowych i węglowych, a także do żeliwa szarego, żelaza spiekanego oraz czasem twardych tworzyw sztucznych.
Wiertła tytanowe cechują się tym, że dzięki nim zmniejsza się tarcie, co pozwala na znacznie szybszą pracę. Są zdecydowanie twardsze i wytrzymalsze. Można je wykorzystywać przy wielu różnych metalach, ale powinno się unikać stali sprężynowej i aluminium stopowego.
Wiertła kobaltowe, to nic innego, jak narzędzia wykonane ze stali szybkoschnącej HSS z dodatkiem kobaltu, a taki stop sprawia, że narzędzie zyskuje jeszcze większą odporność termiczną. Sprzęt jest trwalszy, a więc może być dłużej eksploatowany. Tego typu wierteł można używać do stali szlachetnej, tylu antykorozyjnego i żarowytrzymałego.
Podział wierteł do metalu ze względu na typy otworów
Jak zostało wspomniane wyżej, wiertła mogą różnić się budową końcówki, a przez to wykorzystywane są w innych sytuacjach, a także dają inne typy otworów. Na przykład wiertła do metalu piórkowe wykorzystywane są na niewielkie głębokości i wówczas, gdy chce się zrobić niewielką dziurkę. Inaczej funkcjonują wiertła do głębokich otworów, czyli lufowe działowe. Do wiercenie dużych otworów przydają się też wiertła stożkowe, zwłaszcza w przypadku blachy
Można wiertła wykorzystywać do wykonywania trzech rodzajów otworów – takie gotowe i bez konieczności dodatkowej obróbki, takie, które będą tej obróbki wymagać (rozwiercanie, pogłębianie i wytaczanie), a także wiertła pod gwinty.
Jako zawodowy budowlaniec polecam wiertła z tytanu do każdego rodzaju materiału. Sprawdzą się zarówno do metalu, ale i to drewna i betonu.