Uprawa pieczarek to nie jest bardzo skomplikowane zajęcie, choć początkowo wymaga sporego wkładu finansowego. Jednak z czasem poniesione koszty zwracają się i można czerpać wysokie zyski. Jak wygląda założenie pieczarkarni? Omawiamy proces krok po kroku.
- Jak powinna wyglądać pieczarkarnia?
- Podłoże do uprawy pieczarek
- Samodzielna produkcja podłoża pod pieczarki
- Zbiór pieczarek
Jak powinna wyglądać pieczarkarnia?
Wiele osób decyduje się na domową uprawę pieczarek. Zwłaszcza dzisiaj niesieni trendem życia eko i jedzenia tylko produktów bio, chętnie wybierają takie rozwiązanie. Tymczasem okazuje się, że choć zestaw do uprawy pieczarek z powodzeniem można znaleźć w Internecie, to nie zawsze jest gdzie go umieścić. Nie mówiąc o ryzyku niepowodzenia. Z uwagi na to, że pieczarki są łatwo dostępne w sklepach, czasami nie ma co silić się na własną hodowlę.
Aby zaopatrzyć społeczeństwo w pieczarki, przedsiębiorcy decydują się na budowę specjalnych hal. Takie pieczarkarnie są znacznie bardziej wydajne. Składają się z pomieszczeń do upraw, odkażania, fermentacji i pasteryzacji podłoża. Taka hala pod uprawę pieczarek musi mieć więc sporą powierzchnię. Tak, aby można było pomieścić w niej regały uprawowe. Zwłaszcza że w dużych pieczarkarniach jest przestrzeń na zastosowanie nowoczesnych technologii.
Podłoże do uprawy pieczarek
Samo pomieszczenie pod pieczarkarnię to podstawa. Ale do uprawy niezbędne jest odpowiednie podłoże. Przygotowanie go jest bardzo pracochłonne. Samodzielna produkcja podłoża wymaga czasu, wiedzy i doświadczenia. Właśnie dlatego warto pomyśleć o czymś gotowym. Przygotowane od razu do użycia podłoże do uprawy pieczarek kupuj od sprawdzonych producentów, np. kania.net.pl, którzy mają doświadczenie w przygotowywaniu wysokiej klasy podkładu. Zwłaszcza że do wyboru są podściółki różnej fazy. Można wybrać podłoże II lub III fazy, w zależności od tego, jak szybko chce się zebrać plony. Co je charakteryzuje?
Podłoże fazy II jest podkładem po pasteryzacji i ze wsianą grzybnią. Następuje po 2-3 tygodniach fermentacji. Pasteryzacja ma na celu pozbycie się z podłoża do uprawy pieczarek wszelkich niepożądanych organizmów.
Podłoże III fazy jest przerośnięte grzybnią. Oznacza to, że pieczarki rosną już w jego masie. Tak więc często wystarcza tylko 6 tygodni, by zebrać plony.
Można oczywiście pokusić się o samodzielne prace. Jak to wygląda?
Samodzielna produkcja podłoża pod pieczarki
Powszechnie uważa się, że najlepszym składnikiem na podłoże do hodowli pieczarek jest nawóz koński, w dodatku bez żadnych domieszek – świeży, o jasnym kolorze, silnym zapachu. Co więcej, dobrze by pochodził on od zwierząt żywionych owsem i sianem. Najczęściej jednak do przygotowania podłoża wykorzystuje się słomę, pomiot drobiowy, gips. Wiele zależy od wybranej metody.
Podłoże musi sfermentować. Aby do tego doszło, konieczne jest przygotowanie pryzmy, ugniatanie jej, nawadnianie, dokładanie mocznika, nawozu itd. Niezbędne jest również mierzenie temperatury dwa razy na dobę. Takie pryzmy nieraz nałożyć trzeba nawet czterokrotnie.
Sfermentowane podłoże należy poddać pasteryzacji. Dzięki temu wyniszczy się bytujące w nim pasożyty i grzyby chorobotwórcze. Należy upewnić się, że na wszystkich półkach temperatura jest taka sama. Pasteryzacja polega na utrzymywaniu temperatury powietrza na takim poziomie, by temperatura nawozu wynosiła około 60°C. Kolejne dni może ona nieco spadać. To pozwala podłożu dojrzeć. Warto w celu skontrolowania nawozu, wysłać kilka próbek do laboratorium. Ważne jest to, jaką ma wilgotność, pH, zawartość amoniaku.
Na tak przygotowane podłoże daje się grzybnię. Miesza się ją z podłożem, a także rozsypuje na jego powierzchni. Dalsza pielęgnacja polega na codziennym nawadnianiu, kontrolowaniu temperatury i wilgotności powietrza.
Jak widać, samodzielna produkcja podłoża jest pracochłonna i wymaga czasu, właśnie dlatego dużym powodzeniem cieszą się tzw. podłoża zastępcze, które od razu po zakupie rozkłada się na półkach w hali produkcyjnej.
Zwłaszcza że dokupić można również dodatki w postaci suplementów, które dodatkowo mogą się przełożyć na jakość grzybów, ale również przyczynić się do ich szybszego wzrostu.
Zbiór pieczarek
Co ważne, zbioru pieczarek dokonuje się kilkakrotnie. Najobfitszy jest oczywiście pierwszy rzut. Jednak każdy kolejny będzie po 2 miesiącach. Szacuje się, że plon pieczarek wynosi około 15 kg/m kw. podłoża przy tradycyjnej uprawie, a w przypadku podłoża zastępczego znacznie więcej, bo nawet 25 kg/m kw. To kolejny argument, by z niego skorzystać.
Znajomy ostatnio kupił zestaw do uprawy pieczarek w domu i ma ogromny zbiór! Sama zaczęłam o tym myśleć i o tym, że taki biznes to w sumie dobra sprawa. Tutaj widzę, że to wcale nie jest trudne. Ale nie wiem, czy mialabym odwagę…
Mmmm, własna uprawa pieczarek to świetny pomysł. Zajmuję się tym już jakiś czas i najlepsze co mi z tego przyszło, to podduszane pieczarki bez wychodzenia do sklepu! 🙂