Każda naprawa, i każda aktywność związana z wierceniem, wymaga odpowiedniego wiertła. Innego świdra użyjemy do elementów drewnianych, innego z kolei do metalu. Jak je odróżnić? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak dobrze wybrać wiertło.
Wiertła do metalu
Wiercenie w metalu wymaga wysokiej jakości wiertła, posiadającego odpowiednią końcówkę oraz wielkość. Tego rodzaju wiertła powinny być twarde, wykonane z możliwie najlepszej jakości metali. Tutaj jednak również stopień twardości należy dobrać do metalu, który chcemy wiercić. Wiertła uniwersalne, wykonane ze zwykłej stali lub innych stopów metali używane są do stosunkowo miękkich metali, takich jak aluminium, miedź czy mosiądz. Inaczej sprawa prezentuje się w przypadku twardych stopów, takich jak stal nierdzewna, żelazo czy tytan. Do wiercenia takich powierzchni będą nam potrzebne wiertła wykonane ze stali kobaltowej czy tytanu. Popularne są również wiertła ze stali szybkotnącej HSS, pokryte powłoką tytanową.
Wiertła dzielą się również na kilka rodzajów pod względem końcówek czy wielkości. Jednym ze sposobów kategoryzacji jest między innymi podział na sposób wykonania wiertła. Wyróżniamy tutaj wiertło jednolite (wykonane w całości ze stali szybkotnącej), wiertło łączone (wykonane ze stali lub innego materiału i części chwytowej z innego, tańszego materiału) i wiertło składane, które jest bardzo szczegółowe i pozwala wymieniać końcówki w zależności od otworu, jaki chcemy wywiercić.
Wiertła do drewna
Drewno to miękki materiał, do którego nie potrzebujemy wierteł wykonanych z wysokiej próby metali. Natomiast rodzajów wierteł do drewna jest bardzo wiele. Najbardziej popularnym świdrem do powierzchni drewnianych jest wiertło kręte. Korzysta się z niego przy wierceniu sporych otworów o dużej głębokości. To wiertła jednolite albo składane. Do małych i średnich otworów najlepiej z kolei użyć wiertła spiralnego, posiadającego gwintowane ostrze. Do drewna możemy również używać wierteł piórowych (które są płaskie a ich specjalnością są duże otwory), wierteł frezujących, stożkowych, wierteł Forstnera, które równie często wybierane są do wiercenia drewna, czy otwornicy, wierteł cylindrycznych i środkowców dwuostrzowych.
Czym się kierować przy wyborze wiertła
Jeśli chcesz dobrze wybrać wiertło, najpierw określ typ materiału, w którym chcesz wywiercić otwór. O ile w przypadku drewna możesz wybrać wiertła o podobnym stopniu twardości (mogą to być wiertła uniwersalne), o tyle jeśli będziesz wiercić w metalu należy dobrze sprawdzić, jakiego wiertła będziesz potrzebować. Im twardszy metal, tym mocniejszego wiertła będziesz musiał użyć.
Wiertło należy również dopasować do otworu. Małe otwory najlepiej wiercić wymienialnymi końcówkami (choć nie zawsze), przy dużych otworach możesz użyć różnych, nieco większych wierteł.